top of page

תהילים וחג השבועות

פוסט השראה - משה צבי הלוי ברגר, אמן תהילים
לציוריו של משה צבי ברגר, אמן תהילים, נחשפתי לפני כמה שנים. אמן יהודי צנוע, שיצירותיו נגעו בי. גם מוזיאון התהילים בו מוצגות היצירות, קטן ונחבא (ברובע היהודי, מעל הקרדו). לכבוד שבועות ודוד המלך ע"ה שכתב את ספר התהילים, רוצה להכיר לכם אמן מיוחד.


משה צבי הלוי ברגר (2015 - 1924)

נולד 1924, טרנסילבניה, רומניה

נפטר 2015, ירושלים, ישראל (גיל 91)

מקום לימודים האקדמיה לאמנויות בווינה

תחום יצירה ציור


ביוגרפיה

משה צבי הלוי ברגר, אנדריי במקור, נולד בטרנסילבניה בשנת 1924 (תרע"ד), שורד שואה.

למד ועבד כרופא שיניים. במהלך השואה היה במשך שלוש שנים במחנה עבודה. משם נמלט לאיטליה, בה התחיל ללמוד ציור, תחילה ברומא (בל ארטה) ולאחר מכן עבר ללמוד בפאריס. בה התגורר במשך עשרים שנה. לאחר מסע של שלוש שנים בשַׁיט וציור בים, עזב את אירופה והיגר למיאמי פלורידה (אמריקה), והחליט להתחבר לשורשיו היהודיים.

מאז 1982, ציוריו הוצגו בלמעלה ממאה תערוכות יחיד המשתרעות על פני שלוש יבשות. היצירה הגדולה ביותר שלו, ציור קיר משנת 1988 בברוקלין, ניו יורק, התנשאה לגובה שש קומות.

ברגר, חשב לעסוק בציוריו בחמשת חומשי התורה. בשנת 1988 ביקר אצל הרבי מליובאוויטש ובמהלך הביקור הראה לו את אחת מעבודותיו על ספר תהילים. הרבי נתן את ברכתו דווקא לפרויקט ציורי התהילים. ואכן, בעקבות לימודי קבלה ובהשראתם הוא החל לעבוד על ציורי ספר תהילים.

במהלך שש עשרה שנים צייר מאה וחמישים ציורים על מאה וחמישים פרקיו של הספר, כאשר לכל פרק הוא מקדיש יצירה.

עלה לישראל בשנת 1992, והתגורר בירושלים.

בשנת 1995, בחסות הרב מאיר יהודה גץ, רבה של העיר העתיקה, הקים ברגר את מוזיאון התהילים במרכז העיר ירושלים (כיום, ברובע היהודי).

התגורר בירושלים עד לפטירתו בשנת 2015.יצירתו

ציורי התהילים שצייר משה צבי הלוי ברגר במשך 15 שנים (1988-2002).

האוסף מבוסס על ספר תהילים של המלך דוד ומורכב מ -150 ציורים, ציור אחד לכל פרק תהילים.

ברגר השתמש בשבעת צבעי הקשת בלבד כדי ליצור ציורים שמשלבים בין אמנות ורוחניות. על פי תורת הסוד המקשרת כל צבע לספירה מיוחדת כמבואר בתיקוני הזוהר, בחר בצבעים המתאימים לציור. כל אחד מהצבעים מייצג סגולה שונה של הנפש בסדרת הציורים. משיכת המכחול מורגשות והציורים תופסים את העין באופן מיידי.

לדברי ברגר, ציוריו על תהילים הם דבר חדש שלא נעשה לפני כן לא על ידי גויים ואף לא על ידי יהודים. הוא רואה בהם שילוב ייחודי של דתיות ומודרניות ומדגיש כי הציורים מיועדים גם לאומות העולם ולא רק ליהודים, שכן מזמורי התהילים שנכתבו לפני 3,000 שנה בידי דוד המלך בירושלים יצאו והגיעו אל אומות ודתות אחרות ברחבי העולם.

מרדכי בלוקה, המנהל כיום את המוזיאון, אומר כי "כל מי שמבקר במוזיאון, קריאת התהילים שלו מקבלת משמעות עמוקה יותר".מוזיאון התהילים

מוזיאון התהילים הוא מוזיאון ייחודי מסוגו בעולם שממוקם בלב העיר העתיקה בירושלים, ופועל ללא הפסקה משנת 1995 עם חזון ומטרה מגובשים: לענות לביקוש ההולך וגובר של אמנות בעלת אופי רוחני.

היצירות הן בהשראת פסוקים מהתנ“ך והתורה שבעל פה ובנויות על ארבעת יסודות האמנות הבאים לתת ביטוי מוחשי לחזון הא־לוהי: הרמוניה, יופי, רוחניות ואמת. לדברי ברגר, ביצירותיו הוא נותן קול חזותי לכל אחד ממאה וחמישים מזמורי התהילים. השימוש נעשה בצבעי הקשת בלבד, כאשר על פי הקבלה כל צבע מסמל את אחת מהספירות האלוקיות. ציוריו מורכבים מאותיות סת“ם רבות המשתלבות זו בזו באופן היוצר פסוקים שונים כשברקע משוטטים צבעי שמים וכן אורות וצללים. שילוב של אלמנטים יהודיים פשוטים כמו אותיות אלף־בית ודוגמת המקדש, יחד עם סגולת המזמור כמו גאולה או נקמה המתורגמת לצורות ולצבעים, הביאה לעולם מחזה שמדבר ישירות לנשמה של כל יהודי שהרהר בספר התהילים.

ברגר מסביר את ייחודה של האמנות שלו, ואומר כי “האמנות הזו שונה, מפני שהיא מייצגת אמת. היא מייצגת את התכנים של מזמורי התהילים ואת הקשר שבין האדם האומר אותם לבין הקב“ה“.

ברגר מציין כי לכל פרט בציוריו יש משמעות וכי בעיניו פרקי התהילים מבטאים דרכי תקשורת עם ה‘ ועל כך מבוססת יצירתו. לדבריו, צפייה ביצירותיו יכולה להביא לידי חיזוק רוחני ולימוד תורה.

משה בלוקה, מנהל המוזיאון, מסביר למבקרים את כוונת האמן ואת גישתו השאובה מהחסידות והקבלה". ומספר "היו כאן לא מעטים שסיפרו על מצוקות אישיות. מזמורי התהילים, וההודיה לה' שהייתה שגורה בפיו של דוד המלך, חיזקו אותם". במרוצת השנים עברו במוזיאון מאות אלפי תיירים. "אנחנו מקבלים כל הזמן תגובות מרגשות, אבל הכי מרגש לראות תיירים שחוזרים ובאים לכאן. זו ההוכחה שהביקור השאיר בליבם טעם של עוד ורצון להחכים יותר. אנו מקווים לפתוח בהקדם את שערי המוזיאון ולהמשיך במפעל החיים הקדוש של האמן".


כתובת המוזיאון: רח' חב"ד 56, העיר העתיקה, ירושלים

יש אפשרות לרכוש ספר תהילים עם יצירותיו של האמן, במוזיאון התהילים.
יצירות נוספות אנא בכח - מיוחס לרבי נחוניא בן הקנה ומורכב מארבעים ושמונה מילים. לכל מילה בפיוט מוקדשת יצירה, ואף היא בנויה רעיונית על פי הקבלה. השמש - סדרה המורכבת מ-42 ציורים שמציגים את השמש ככוח מרפא המשפיע על הנפש לפי עקרונות הקבלה.

עץ החיים - סדרת עץ החיים (שהיה ממוקם בגן העדן לצד עץ הדעת).אי"ה בקרוב, פוסט על צייר תהילים נוסף, ברוך נחשון מחברון.


חג שבועות שמח

ורק בשורות טובות, שלום ושלווה לכולם


ללי


וכמו תמיד, לוח השראה מתעדכן מפינטרסט עם ציורי תהילים של משה צבי הלוי ברגר וברוך נחשון

המביא דבר בשם אומרו חלק מהרעיונות מלקחו מאתרים שונים, בהם:

תהילים בצבעי הספירות / משה ניסנבוים / פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', י"ב באדר תשע"ג, 22.2.2013


341 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

留言


bottom of page