top of page

עצי משפחה

פוסט לט"ו בשבט, ולכל השנה

בניית עץ יוחסין משפחתי היא פעילות חשובה ומבורכת. כתוצאה ממנה נוצר תיעוד מרשים של המשפחה, תיעוד שאותו ניתן להעביר לדורות הבאים.

לפני שנה, לכבוד טו בשבט, רציתי לתת מתנה לסבתי, עץ משפחה מיוחד. כזה שלא רואים בכל מקום. משהו שיביע הערכה אישית עמוקה, שיהיה יפה ואסטטי, שאפשר יהיה לתלות אותו על הקיר.

ב"ה זכו סבי וסבתי, לדור רביעי (כן ירבו, או כמו שסבתא אומרת: ילדים וכסף לא סופרים)

אז איך מכניסים את כל המשפחה לתמונה אחת? שיראו את כולם, שיכנס בגודל, שכולם יהיו שווים. מכאן הגיע הרעיון, מעגל משפחתי. כשכל דור עוטף ומחבק את הדור הקודם לו. וכל המשפחה סובבת יחד סביב סבא וסבתא. והם הדמויות המשמעותיות והמשפיעות בחיינו.

מעגל שכולו חיבוק משפחתי, העוטף אותך בשעות שמחה (ועצב).

מאז, נוספו דגמים חדשים, ועוד משפחות זכו להנות ממעגלים משפחתיים ייחודיים.


ישנם הרבה צורות ודגמים ליצירת עצי משפחה, מתרשימי זרימה פשוטים, עד עצים מורכבים וסבוכים. (השאלה עד כמה דורות אתם רוצים ללכת אחורה).
עץ המשפחה הוא תרשים גרפי המתאר את בני המשפחה ואת הקשרים ביניהם: הורים, בנים, אחים, בני זוג, דודים ועוד. כדי לצייר עץ משפחה אתם חייבים להכיר את שמותיהם של כל הקרובים המופיעים בו.

עצי משפחה. למה עושים אותם, כמה ואיך עושים אותם?

עץ משפחתי, אילן יוחסין, גנאלוגיה, חקר יוחסין, השתלשלות הדורות.

לצורך בניית עץ שורשים/ אילן יוחסין, אוספים מידע על אנשים שעודם בחיים, ועל נפטרים, ומבסס את היחסים המשפחתיים ביניהם.

עם היהודי ייחס תמיד חשיבות ליוחסין. בתנ"ך, פרקים שלמים מתארים את שושלות היוחסין, החל מאדם וחוה, דרך אבות ואמהות האומה וכלה במלכי יהודה וישראל.

שימוש מעשי בגנאלוגיה נועד לקביעת יהדות, אך משפחות מסוימות נוהגות מדורי דורות לשמור רישומים על קורותיהן, ובמיוחד משפחות רבניות (לדוגמה, משפחות יפה, הורוביץ, אלישר, פרנקו ולייפער), המונות את ייחוסן מזה מאות בשנים, ויש המגיעות עד לדוד המלך.

חשיבות מיוחדת קיבלה הגנאלוגיה היהודית לאחר השואה, כשנערך עץ המשפחה ומסתבר שענפים שלמים הושמדו. עם זאת, אחת המוטיבציות הקיימות כיום לגנאלוגים היהודים היא הנצחת קורבנות השואה והעלאת זכרם. חלק עיקרי בהנצחת קורבנות השואה וכלי עזר במחקר הגנאלוגי אודות משפחותיהם הוא מפעל 'דפי העד' של יד ושם (מתועדים כארבעה מיליון שמות של קורבנות)

הקדשות על ספרים גם משמשות לדלית ידע גניאולוגי על משפחות יהודיות רבות מהמאות האחרונות באירופה.

מקורות אחרים הם מצבות בתי הקברות דוגמת בית הקברות בהר הזיתים, רישומי חברה קדישא, ארכיוני כתובות ישנות, פנקסי קהילות בארץ ישראל ומחוצה לה ועוד.


מאגרי מידע

כל אחד מהכלים הממוחשבים מציע מאגרי מידע הכוללים מיליארדי רשומות מכל רחבי העולם. שימוש בחלק מהמאגרים כרוך בתשלום. המעוניין בהרחבה מהירה של עץ המשפחה חייב לקחת בחשבון שהדבר כרוך בעלויות.

ישנם אתרים מקוונים למידע גנאלוגי, בארץ ובעולם. לדוגמא: בית התפוצות, יד ושם, ארכיון המדינה ועוד. אתרים נוספים מאפשרים בניית עץ משפחה, וחיבורו לעצים שיצרו משתתפים אחרים. אתר Geni, MyHeritage שגם הם עוסקים בחקר המשפחה ובבניית אילנות יוחסין. לאתר תמיכה מלאה בעברית, וניתן להפיק את האילן בצורה מודפסת או כקובץ PDF.

כיום, ניתן למצוא גם קרובי משפחה, באמצעות בדיקה המאפשרת להתחקות אחר שושלת היוחסין של כל אדם על ידי בדיקה גנטית פשוטה והכנסת הנתונים למודל מתמטי.

(בשבוע שעבר התפרסמה ידיעה על אחיות ניצולות שואה שמצאו קשר משפחתי דרך אחד המאגרים הגנטיים)


עץ משפחתי בעיצוב אישי
עץ משפחה שעיצבתי ב2005

איך מתחילים? או מה כדאי שיהיה

הכנת רשימה של בני המשפחה והקשרים בניהם. מתחילים תמיד מכם ואז מרחיבים את עץ המשפחה – קודם המשפחה הקרובה ומשם מתקדמים הלאה.

ההרחבה הראשונה כוללת את הדודים, בני הזוג והילדים שלהם.

ההרחבה השנייה כוללת את האחים של הסבים והסבתות, ובני משפחותיהם.

ההרחבה השלישית כוללת את הסבים והסבתות של ההורים, ואם המידע קיים, אפשר להרחיק עוד אחורה בהיסטוריה המשפחתית.

החלטה חשובה היא מה להכליל בעץ ומה לא ואיפה עובר הגבול. האם להגיע גם לבני דודים מדרגה שנייה ושלישית והאם להכליל גם את ההורים של בן הזוג או את האנשים שכבר לא שייכים למשפחה בעקבות גירושין וכד'.מה עושים עם עץ משפחה?

ניתן להשתמש בו להכין תמונה לקיר

אילן יוחסין לעבודת שורשים (בעת הכנת עבודת שורשים לרוב מבקשים להכין עץ יוחסין)

מתנה לסבא או סבתא, מתנה ליום נישואים ולכל אירוע


כיום ניתן למצוא הרבה אתרים המאפשרים בניית עץ משפחה אונליין להדפסה, אפליקציה להורדה, תוכנה של מחולל בחינם למילוי שמות, וכן אפשר להכין גם בעצמכם תבנית בקובץ דיגיטלי של וורד, באקסל, בפאוור פוינט ppt ואפילו דגם תלת מימד


אשמח לראות את עצי המשפחה שלכם


ואם גם אתם רוצים עץ משפחתי בעיצוב אישי, בשביל זה אני פה, ואתם מוזמנים ליצור איתי קשר


ללי


וכמו תמיד, לוח השראה מתעדכן מפינטרסט

המביא דבר בשם אומרו חלק מהרעיונות מלקחו מאתרים שונים, ביניהם:


806 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page